Blog

Jarosław Kaczyński umiera?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Synowie rozpoczęli walkę o schedę po leżącym na łożu śmierci ojcu? Wszystko na to wskazuje. Nie bez powodu liderzy frakcji PiS-u porzucili zgodne umacnianie wspólnej władzy na rzecz otwartej konfrontacji, za którą żyjąca i pozostająca w dobrym zdrowiu głowa rodziny przywróciłaby ich pasem do pionu. Ale nic takiego się nie dzieje i pewnie już nie stanie.

Na prawicy liczy się dziś tylko Jarosław Kaczyński, każdy inny poseł koalicji rządzącej może z niej zostać usunięty bezboleśnie - strata ich indywidualnych wyborców będzie dla PiS-u marginalna, niewpływająca w żaden sposób na wynik przyszłych wyborów. Bez błogosławieństwa Kaczyńskiego żaden konserwatywny kandydat nie uzyska szerszego poparcia, co oznacza, że pozycja lidera-generała pozostaje niezachwiana. Dużo niżej w hierarchii ważności plasują się kapitanowie kontrolujący newralgiczne resorty - Zbigniew Ziobro i Antoni Macierewicz, wokół których tworzą się mniejsze partyjne koterie, niezdolne jednak do walki o władzę z samym Kaczyńskim. Przynajmniej do niedawna taki podział wpływów zapewniał równowagę, koalicja trwała a reformy były systematycznie wdrażane. Porządek ten zburzył jeszcze dwa lata temu nieznany szerzej polityk, pełniący obowiązki porucznika-kwatermistrza - wyniesiony na urząd prezydenta RP Andrzej Duda.

Nieoczekiwanie dla wszystkich Duda, dotąd budujący karierę na pragmatyzmie i spolegliwości, przypuścił zmasowany atak na własne zaplecze polityczne. Najpierw zavetował reformę sądownictwa, czym znokautował swojego dawnego przyjaciela - Zbigniewa Ziobrę, a następnie zablokował nominacje generalskie 46 kandydatów wysuniętych przez Antoniego Macierewicza. Co przyniosłaby spolegliwość prezydenta? Zbigniew Ziobro przejąłby pełną kontrolę nad polskimi sądownictwem i usunąłby bez przeszkód najważniejszych sędziów odpowiadających za organizację pracy sądów. Natomiast Antoni Macierewicz od dawna tworzy własną armię obok dotychczasowych struktur wojskowych. Obrona Terytorialna jest mu faktycznie w całości podległa (podobnie jak służba specjalna SKW), a po kilku latach będzie to jedna z najsilniejszych formacji uzbrojonych, do tego dysponująca... lokalnym wywiadem, zbierającym dyskretnie informację o tym co dzieje się na poziomie gmin (przynajmniej tak twierdził jeden z organizatorów OT). Wprowadzenie rekordowej liczby generałów (prócz aktualnych 46 kandydatur prezydent odmówił wcześniej akceptacji 20 innych nazwisk) oznaczałoby trwałe przejęcie polskiej armii przez stronnictwo lojalne Macierewiczowi. Tym samym newralgiczne sektory wojska i sądownictwa na wiele lat byłyby faktycznie zależne od tych dwóch polityków - kwestię tego, czy byłoby to słuszne i korzystne dla Polski w tym opracowaniu zupełnie pominę.

Działania Macierewicza i Ziobry nie mogłyby wykraczać poza plany reform Kaczyńskiego, więc veta Dudy były faktycznie atakiem na politycznego protektora i tym samym przekreśliły szanse obecnego prezydenta na drugą kadencję. Wszyscy wiedzą, że bez zaplecza PiS-u liczyć może jedynie na symboliczne poparcie wyborców, bez większych nadziei nawet na udział w drugiej turze wyborów. Skąd więc u pragmatyka ten samobójczy strzał? Zapewne wynikał on z w pełni racjonalnych podstaw. Motywem muszą być informacje, które jeszcze nie zostały ujawnione opinii publicznej, a które zupełnie zmienią układ sił na polskiej scenie politycznej i bynajmniej nie może to być żadna zapowiedź zwyczajnej emerytury dotychczasowego lidera. Być może stan zdrowia Kaczyńskiego nie pozostawia już większych złudzeń na to, że zdoła on np. dożyć do przyszłego roku, a że wpływy prezesa PiS-u na decyzje prawicowego elektoratu wygasną dopiero z chwilą jego śmierci, to właśnie tak wytłumaczyć można nagłą woltę dotąd bardzo lojalnego prezydenta, który na przyszłe poparcie ze strony np. Zbigniewa Ziobry absolutnie liczyć nie może. Spodziewane rychłe osierocenie wyborców skierować mogło dotąd spolegliwych żołnierzy do walki o wszystko. W puli jest cały aparat partyjny PiS-u, działacze terenowi, kasa, zaprzyjaźnione media, a przede wszystkim wierni wyborcy.
 
Naturalnymi kandydatami na nowych liderów są właśnie Ziobro i Macierewicz, ale pozostają na tyle kontrowersyjni i skonfliktowani z innymi działaczami PiS-u, że większe szanse na sklejenie koalicji może mieć ktoś mniej charakterystyczny, o umiarkowanych poglądach, a zarazem dostatecznie mocnej (wręcz symbolicznej) pozycji. Tu szansę dla siebie zobaczył Andrzej Duda. W pierwszej kolejności rozpoczął więc torpedowanie działań umacniających jego wewnątrzpartyjną konkurencję. Drugi krok to prezentacja własnej osoby jako charyzmatycznego i niezależnego gracza zdolnego do poprowadzenia tłumów. Scheda po Jarosławie Kaczyńskim właśnie na naszych oczach podlega podziałowi, ale prezydent jest w wielkim błędzie - nie będzie spoiwem partii, ale rozsadzi ją do reszty. Podobnie jak AWS, tak dzisiejsza prawica podzieli się na małe frakcje toczące bratobójcze walki i tak odda władzę centrolewicowej opozycji. Znów. I znów przez prywatne ambicje żołnierzy niezdolnych do maszerowania równym krokiem w jednym szeregu.


Kazimierz Turaliński

10 sierpnia 2017 r.

 

Komentarze Kazimierza Turalińskiego

Komentarze do aktualnych wydarzeń politycznych, głośnych lub przemilczanych przestępstw oraz zmian w prawie i gospodarce. Zabarwione światopoglądowo ale niezwiązane trwale z żadną partią polityczną, nielojalne nikomu ani niczemu za wyjątkiem sumienia.

Wydawnictwo Artefakt.edu.pl

Kontakt w sprawie wydawnictw książkowych:

  Wydawnictwo prawno-ekonomiczne
  ARTEFAKT.edu.pl sp. z o.o.

adres e-mail: biuro@artefakt.edu.pl

tel. kom. 537-271-291
tel.(22) 270-10-75
fax (22) 257-82-32

adres korespondencyjny:
Al. Jerozolimskie 85 lok. 21
02-001 Warszawa

Kancelaria TALIONIS

Kontakt w sprawie usług prawno-ekonomicznych:

  Kancelaria
  TALIONIS

adres e-mail: biuro@kancelariatalionis.pl

tel. (32) 431 07 43
fax (32) 431 07 47

adres biura:
ul. Sądowa 7
41-605 Świętochłowice

adres korespondencyjny i rejestrowy:
ul. Św. Jana 11/4
40-012 Katowice

Słowo do klientów

Podobno zawsze wybierać trzeba mniejsze zło, a większe… zachowywać na czarną godzinę. Ja uważam, że z każdej sytuacji jest dobre wyjście, sęk tylko w tym, by szukając do niego drogi nie zabłądzić jeszcze bardziej. Jeśli masz kłopot i nie znajdziesz jego rozwiązania w moich publikacjach – napisz. Spróbuję Ci pomóc w jego rozwiązaniu lub zminimalizuję jego skutki. Wraz z moimi współpracownikami - głównie byłymi funkcjonariuszami służb państwowych - zapewnić mogę profesjonalną obsługę problemów z zakresu bezpieczeństwa biznesu, nie wykluczając spraw związanych z przestępczością zorganizowaną lub międzynarodową, czy wykrywaniem sprawców poważnych zbrodni - w tym zabójstw.

Kazimierz Turaliński

 
Więcej na poruszone tematy przeczytać możesz w książkach autorstwa Kazimierza Turalińskiego dostępnych w Wydawnictwie Prawno-Ekonomicznym Artefakt.edu.pl:

 

x