BLOG Kazimierza Turalińskiego

PAMIĘĆ I WYBACZENIE

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Co byś mi powiedział/a, gdyby za rok miała dla mnie zapłonąć świeca? Zastanów się dobrze, bo może jest coś o czym nie wiesz...


Ktoś napisał mi ostatnio o przebaczeniu, jako sposobie na lepszy świat. Niewątpliwie, lepiej wybaczać niż niszczyć, lepiej godzić się niż walczyć – nawet jeśli druga strona nas nienawidzi i z całego serca pragnie naszego cierpienia. Czasem sprawy doczesne nie są już ważne, to co się wydarzyło traci swoje znaczenia a patrząc przed siebie pragniemy jedynie ciszy i możliwości spalenia listy adwersarzy, bez względu na to co nam zrobili i czym zasłużyli na to, aby ich nazwiska się na niej znalazły. Stojąc nad grobami widzimy to najwyraźniej. Z tej perspektywy nic nie jest ważne a każda sekunda życia poświęcona na wrogich nam ludzi jawi się utratą drogocennego diamentu. Nie warto...

Niestety, nie zawsze ode mnie zależy to, kogo będę mógł z tej listy wykreślić, tak jak nie było mi dane decydować o tym, kto się na niej znajdzie. Dziś wiem, że nie ma niewybaczalnej zbrodni, pod warunkiem, że ten kto ją uczynił okazuje szczerą skruchę, a jego ofiarom gniew ciąży bardziej niż wyrządzony ból. Tak, można uczynić świat dużo lepszym przez wybaczanie. Przemoc rodzi przemoc i nigdy nie jest odpowiedzią na zło. Zemsta zamyka nas w nierozerwalnych kajdanach ciągłego wymieniania ciosów i w nieprzerwanym stanie wojny nigdy nie zapewni nam wolności. Im więcej krzywd wybaczymy i im więcej list krzywd spalimy, tym piękniejsze będzie nasze życie a zaduma nad mogiłami bliskich wypełniona nie żalem, tylko spokojem.

 

Jednego nie wolno nam jednak nigdy zrobić – wybaczać na wyrost, gdy druga strona wcale nie pragnie wybaczenia. Pogarda, pycha, poczucie bezkarności podsycane niezasłużonym wybaczeniem to nie mądrość i miłosierdzie, tylko rozzuchwalenie zła i branie na własne sumienie odpowiedzialności za cudze przyszłe zbrodnie, którym dzisiejsza kara mogłaby zapobiec. Wybaczajmy więc mądrze, dla siebie – ale z uwzględnieniem konsekwencji tego wybaczenia dla innych. A warunkiem spalenia kartki z nazwiskiem wroga niech będzie tylko jego szczere pragnienie, aby tak się stało. Tylko i aż tyle. Szczerość drugiego człowieka i przyznanie się do błędów, własnych słabości. To wystarczy. Wtedy nie będzie rzeczy niemożliwych – ani dla nas, ani dla innych. Ale tylko wtedy.

 

Kazimierz Turaliński

 

1 listopada 2018 r.

 

Komentarze Kazimierza Turalińskiego

Komentarze do aktualnych wydarzeń politycznych, głośnych lub przemilczanych przestępstw oraz zmian w prawie i gospodarce. Zabarwione światopoglądowo ale niezwiązane trwale z żadną partią polityczną, nielojalne nikomu ani niczemu za wyjątkiem sumienia.

Wydawnictwo Artefakt.edu.pl

Kontakt w sprawie wydawnictw książkowych:

  Wydawnictwo prawno-ekonomiczne
  ARTEFAKT.edu.pl sp. z o.o.

adres e-mail: biuro@artefakt.edu.pl

tel. kom. 537-271-291
tel.(22) 270-10-75
fax (22) 257-82-32

adres korespondencyjny:
Al. Jerozolimskie 85 lok. 21
02-001 Warszawa

Kancelaria TALIONIS

Kontakt w sprawie usług prawno-ekonomicznych:

  Kancelaria TALIONIS

adres e-mail: biuro@kancelariatalionis.pl

tel. (32) 431 07 43
fax (32) 431 07 47

adres biura:
ul. Sądowa 7
41-605 Świętochłowice

adres korespondencyjny i rejestrowy:
ul. Św. Jana 11/4
40-012 Katowice

Słowo do klientów

Podobno zawsze wybierać trzeba mniejsze zło, a większe… zachowywać na czarną godzinę. Ja uważam, że z każdej sytuacji jest dobre wyjście, sęk tylko w tym, by szukając do niego drogi nie zabłądzić jeszcze bardziej. Jeśli masz kłopot i nie znajdziesz jego rozwiązania w moich publikacjach – napisz. Spróbuję Ci pomóc w jego rozwiązaniu lub zminimalizuję jego skutki. Wraz z moimi współpracownikami - głównie byłymi funkcjonariuszami służb państwowych - zapewnić mogę profesjonalną obsługę problemów z zakresu bezpieczeństwa biznesu, nie wykluczając spraw związanych z przestępczością zorganizowaną lub międzynarodową, czy wykrywaniem sprawców poważnych zbrodni - w tym zabójstw.

Kazimierz Turaliński

 
Więcej na poruszone tematy przeczytać możesz w książkach autorstwa Kazimierza Turalińskiego dostępnych w Wydawnictwie Prawno-Ekonomicznym Artefakt.edu.pl:

 

x