Blog

Przemyt narkotyków do Egiptu

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pojawia się wiele głosów zarzucających Magdalenie Żuk udział w przemycie narkotyków... Prawdopodobieństwo takiego scenariusza oscyluje jednak około 0,0001%. Oskarżeniom tym przeczą wyznaczniki ekonomiczne globalnej produkcji i tranzytu narkotyków.

1. Nie opłaca się przemycać narkotyków do Egiptu. Heroina i Haszysz trafia do Afryki wprost z Azji (tzw. złoty półksiężyc), kokaina - drogą lotniczą z Ameryki Południowej, amfetaminę produkuje się w małych laboratoriach, które zmieścić można w dwóch torbach sportowych. Poza tym amfetamina jest stosunkowo tania, o wiele tańsza od kokainy, w związku z czym na przemycie kilograma w organizmie żaden kurier się nie dorobi, a parę tysięcy zł to nie były dla tej dziewczyny pieniądze warte kilkunastu lat w więzieniu. Marihuanę można bardzo tanio kupić w Afryce, a jej przemyt drogą lotniczą z uwagi na niskie ceny i dużą objętość jest skrajnie nieopłacalne.
 
2. Z Egiptu do Polski nie wiodą szlaki przemytnicze. Z uwagi na uwarunkowania botaniczne kokaina (roślina, z której produkuje się ten narkotyk rośnie wyłącznie na małym obszarze Ameryki Południowej - głównie w Kolumbii, Peru i Boliwii) jest przemycana wprost z Ameryki Południowej, trafia drogą lotniczą lub morską np. do Hiszpanii lub innych państw Unii a stamtąd jest rozprowadzana po całej Europie. Tranzyt przez państwa stanowiące zagrożenie terrorystyczne to zbyt duże ryzyko, na tych kierunkach kontrole są wyjątkowo skrupulatne. Heroina jest tranzytowana głównie z Pakistanu i Afganistanu przez Azję, a następnie przez Bałkany na obszar Unii Europejskiej. Przed wybuchem wojny ukraińsko-rosyjskiej często szlak już w Azji wiódł przez tereny rosyjskie, a następnie przez Polskę na zachód. Ponownie przedłużanie tej trasy o Afrykę nie ma sensu. Syntetyczne narkotyki sami produkujemy na eksport zaspokajając potrzeby Europy Zachodniej i Północnej, więc ich import nie ma żadnego sensu.
 
3. Pojawiły się głosy, że jeden z przemycanych w żołądku pakunków mógł utracić swoją szczelność, co miałoby rzekomo tłumaczyć irracjonalne zachowanie Magdaleny Żuk. Jest to absolutnie niemożliwe. W razie uwolnienia do organizmu człowieka zawartości ampułki z narkotykiem byłaby to ilość śmiertelna, wielokrotnie przekraczająca dawkę możliwą do przeżycia. Kurier w takim wypadku albo trafia na intensywną terapię i od minut udzielenia pomocy medycznej zależy jego życie, albo umiera. Magdalena Żuk była przez kilka dni w złym stanie psychicznym, co wyklucza tezę o uwolnieniu narkotyku z pękniętej ampułki.
 
Reasumując - tezy o udziale Magdaleny Żuk w przemycie narkotyków uważam za mało prawdopodobne. Drogie narkotyki są importowane z innych kierunków, tanich nie warto w ten sposób detalicznie przemycać. To dobry interes dla ludzi z marginesu ekonomicznego i społecznego, dla których parę tysięcy zł to suma za którą warto ryzykować 10 lat za kratami. Magdalena Żuk nie należała do ludzi bardzo ubogich, miała dobrą pracę i choć nie była bogata, to nie miała problemów z zarobieniem paru tysięcy zł. Z pewnością też kurs z narkotykami nie pozwoliłby jej na sfinansowanie wymarzonego wesela na Florydzie.

 
Kazimierz Turaliński
 
30 maja 2017 r.
 
 
 

Komentarze Kazimierza Turalińskiego

Komentarze do aktualnych wydarzeń politycznych, głośnych lub przemilczanych przestępstw oraz zmian w prawie i gospodarce. Zabarwione światopoglądowo ale niezwiązane trwale z żadną partią polityczną, nielojalne nikomu ani niczemu za wyjątkiem sumienia.

Wydawnictwo Artefakt.edu.pl

Kontakt w sprawie wydawnictw książkowych:

  Wydawnictwo prawno-ekonomiczne
  ARTEFAKT.edu.pl sp. z o.o.

adres e-mail: biuro@artefakt.edu.pl

tel. kom. 537-271-291
tel.(22) 270-10-75
fax (22) 257-82-32

adres korespondencyjny:
Al. Jerozolimskie 85 lok. 21
02-001 Warszawa

Kancelaria TALIONIS

Kontakt w sprawie usług prawno-ekonomicznych:

  Kancelaria
  TALIONIS

adres e-mail: biuro@kancelariatalionis.pl

tel. (32) 431 07 43
fax (32) 431 07 47

adres biura:
ul. Jana Kochanowskiego 18/9
40-035 Katowice

adres korespondencyjny i rejestrowy:
ul. Św. Jana 11/4
40-012 Katowice

Słowo do klientów

Podobno zawsze wybierać trzeba mniejsze zło, a większe… zachowywać na czarną godzinę. Ja uważam, że z każdej sytuacji jest dobre wyjście, sęk tylko w tym, by szukając do niego drogi nie zabłądzić jeszcze bardziej. Jeśli masz kłopot i nie znajdziesz jego rozwiązania w moich publikacjach – napisz. Spróbuję Ci pomóc w jego rozwiązaniu lub zminimalizuję jego skutki. Wraz z moimi współpracownikami - głównie byłymi funkcjonariuszami służb państwowych - zapewnić mogę profesjonalną obsługę problemów z zakresu bezpieczeństwa biznesu, nie wykluczając spraw związanych z przestępczością zorganizowaną lub międzynarodową, czy wykrywaniem sprawców poważnych zbrodni - w tym zabójstw.

Kazimierz Turaliński

Więcej na poruszone tematy przeczytać możesz w książkach autorstwa Kazimierza Turalińskiego:

 

x