BLOG Kazimierza Turalińskiego

Jak kraść w budownictwie na kosmetyczkę?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Mało kto wie, że branże kosmetyczną i budowlaną bardzo dużo łączy. Np. metoda wyrafinowanego przekrętu, mogącego przynieść miliony złotych kosztem naiwnej ofiary...

Od 20 lat co sprytniejsi oszuści rejestrują dwie spółki kapitałowe o bardzo podobnych, niemal identycznych nazwach, tych samych lub sąsiednich adresach oraz podobnych lub wręcz identycznych nazwiskach (i imionach) w zarządach. Bliźniacze spółki pozornie łączy wszystko, a dzieli jedno: wypłacalność. Mało kto weryfikuje numery PESEL członków zarządu – jeśli szczegóły kontraktu omawiano w cztery oczy z Janem Kowalskim ze spółki BBGKSIAKIP z siedzibą na Marszałkowskiej w Warszawie, a na przesłanej kurierem podpisanej umowie widnieje podpis prezesa spółki BBBGKSIAKIP Jana Kowalskiego z siedzibą na Marszałkowskiej w Warszawie, to znaczy że wszystko jest w porządku. Nie zauważa, że jego kontrahent w nienagannie wyprasowanej białej koszuli z rolexem na ręku niepostrzeżenie zamienił się w biedaka spod Wołomina, a spółka z milionowymi aktywami w podmiot z minimalnym kapitałem zakładowym w wysokości 5 tys. zł. A o ile kontakt osobisty na końcowym etapie jest również konieczny, to Jana Kowalskiego z Janem Kowalskim powinien łączyć również podobny wygląd. Jeśli za oszustwo odpowiada kobieta, to uzyskanie efektu bliźniaczki jest dużo prostsze – podobieństwo łatwo stworzyć odpowiednią stylizacją, makijażem, kolorem włosów etc.

Spółka nr 1 staje się beneficjentem umowy z ofiarą, gdyż to ona faktycznie realizuje kontrakt na zlecenie spółki nr 2. Tymczasem to ze spółką nr 2 ofiara zawarła kontrakt i tym samym tyko do niej może kierować wszelkie pretensje, w tym roszczenia o zapłatę lub o zamówiony produkt. W ten sposób firmy budowlane tworzyły „łańcuchy podwykonawców”, oszukując swoich kontrahentów i odmawiając później zapłaty za wykonane roboty budowlane czy dostarczone materiały budowlane, w tym kruszywa. Spółka nr 1 uzyskiwała wybudowany obiekt, a ofiara mogła prosić o zapłatę jedynie niewypłacalną spółkę nr 2.

W sektorze developerskim tworzono łańcuchy transakcyjne: spółka nr 1 budowała mieszkania, a spółka nr 2 je sprzedawała, pełniąc rolę pośrednika nieposiadającego prawa własności. Spółka nr 2 pobierała opłaty za ten sam lokal od kilku klientów, po czym ogłaszała upadłość albo była porzucana przez słupa, a spółka nr 1 odmawiała przekazania mieszkania powołując się na brak otrzymania zapłaty. Nabywcy sprawdzający przez zawarciem umowy księgi wieczyste dostrzegali podobne dane właściciela nieruchomości, ale podobne to nie identyczne... Obecne przepisy o solidarnej odpowiedzialności inwestora i generalnego wykonawcy oraz o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego odrobinę utrudniły te oszustwa, ale tylko odrobinę.

Nie odpowiedziałem jednak na pytanie, w jaki sposób opisane oszustwo łączy branże kosmetyczną i budowlaną. Otóż... wystarczy prowadzić działalność w obu tych branżach jednocześnie, a najlepiej pielęgnować do tego znajomości w środowisku sektorowej (budowlanej) zorganizowanej przestępczości gospodarczej. I do tego „przypadkiem” odnaleźć swoją siostrę bliźniaczkę, o którą o wiele łatwiej w krainie kosmetyków niż cementu i kruszywa...

 

Kazimierz Turaliński

6 maja 2019 r.

 

Komentarze Kazimierza Turalińskiego

Komentarze do aktualnych wydarzeń politycznych, głośnych lub przemilczanych przestępstw oraz zmian w prawie i gospodarce. Zabarwione światopoglądowo ale niezwiązane trwale z żadną partią polityczną, nielojalne nikomu ani niczemu za wyjątkiem sumienia.

Wydawnictwo Artefakt.edu.pl

Kontakt w sprawie wydawnictw książkowych:

  Wydawnictwo prawno-ekonomiczne
  ARTEFAKT.edu.pl sp. z o.o.

adres e-mail: biuro@artefakt.edu.pl

tel. kom. 537-271-291
tel.(22) 270-10-75
fax (22) 257-82-32

adres korespondencyjny:
Al. Jerozolimskie 85 lok. 21
02-001 Warszawa

Kancelaria TALIONIS

Kontakt w sprawie usług prawno-ekonomicznych:

  Kancelaria TALIONIS

adres e-mail: biuro@kancelariatalionis.pl

tel. (32) 431 07 43
fax (32) 431 07 47

adres biura:
ul. Sądowa 7
41-605 Świętochłowice

adres korespondencyjny i rejestrowy:
ul. Św. Jana 11/4
40-012 Katowice

Słowo do klientów

Podobno zawsze wybierać trzeba mniejsze zło, a większe… zachowywać na czarną godzinę. Ja uważam, że z każdej sytuacji jest dobre wyjście, sęk tylko w tym, by szukając do niego drogi nie zabłądzić jeszcze bardziej. Jeśli masz kłopot i nie znajdziesz jego rozwiązania w moich publikacjach – napisz. Spróbuję Ci pomóc w jego rozwiązaniu lub zminimalizuję jego skutki. Wraz z moimi współpracownikami - głównie byłymi funkcjonariuszami służb państwowych - zapewnić mogę profesjonalną obsługę problemów z zakresu bezpieczeństwa biznesu, nie wykluczając spraw związanych z przestępczością zorganizowaną lub międzynarodową, czy wykrywaniem sprawców poważnych zbrodni - w tym zabójstw.

Kazimierz Turaliński

 
Więcej na poruszone tematy przeczytać możesz w książkach autorstwa Kazimierza Turalińskiego dostępnych w Wydawnictwie Prawno-Ekonomicznym Artefakt.edu.pl:

 

x