Artykuły

Bankructwo Śląska - syberyjskie kopalnie i mafia węglowa

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Plany likwidacji kopalń, w tym historycznej Kopalni "WUJEK", w której komuniści zamordowali w Stanie Wojennym 9 górników, to kropka nad "i" polityki gospodarczej prawicy i zgaszenie ostatnich nadziei Ślązaków. Choć na Górnym Śląsku to właśnie w Rudzie Śląskiej Duda wygrał z Trzaskowskim, to również to miasto zostanie zniszczone ekonomicznie likwidacją m.in. Halemby. Dlaczego?

Prawica od dawna jedynie udaje gospodarczy patriotyzm, tymczasem jej priorytetem są zarówno dostawy węgla syberyjskiego, jak i pozbycie się w najprostszy sposób problemu wymagającego nie ideologicznego zacięcia, ale wyspecjalizowanej i nieskorumpowanej kadry menadżerskiej. Strategiczny sektor energetyczny to nie lotnisko w Radomiu, tu nie wystarczy dosypać parę milionów świeżo dodrukowanych złotówek. Aby uzyskać pełną wydajność eksploatowanych złóż postawić trzeba na fachowców z najwyższej półki, a tych w PiS-ie ani w Solidarnej Polsce nie ma, a jak wiadomo, "patrioci" sięgać po wykształciuchów nie lubią, bo i po co? Taniej zlikwidować - co z oczu, to z serca, a gospodarką i sektorem energetycznym będą się martwić jutro - jeśli tylko ono nadejdzie.

Podstawą upłynnienia finansowego przemysłu węglowego pozostaje likwidacja tego, co roboczo nazywa się "mafią węglową". Pisałem o tym w 2015 roku, ale nikt tematem się za bardzo nie przejął. Nic zresztą dziwnego, skoro ostatnie próby przejęcia tego sektora przez prawicę skończyły do dzisiaj wiarygodnie niewyjaśnioną śmiercią od rany postrzałowej posłanki SLD Barbary Blidy, a później temat śmiertelnego dla górników wybuchu metanu w Kopalni Mysłowice-Wesoła zbiegł się pechowo w czasie z eksplozją gazu w katowickiej kamienicy, pod której gruzami pogrzebany został wraz z żoną i dzieckiem dziennikarz zajmujący się katastrofami górniczymi. Świadkowie miliardowych oszustw mafii węglowej mieli dziwną tendencję do wieszania się w śląskich pokojach hotelowych, a grupa funkcjonariuszy ABW konsekwentnie nie dostrzegała pewnej prawidłowości...

Zaczynało się w 1989 od "prowizji" windykacyjnych doliczanych do faktur dla kopalni (z góry zawyżano wynagrodzenie na umowach, faktur nie płacono bezpośrednio tylko za pośrednictwem firmy windykacyjnej prowadzonej przez byłych oficerów SB, a następnie prowizję dzielono między windykatorów i zarząd danej kopalni), a stanęło na wyprowadzaniu tysięcy ton węgla. Baronowie śląscy właśnie z tego żyją. Górnicy nie są jednak w stanie sami rozwiązać problemu zorganizowanej przestępczości ekonomicznej - od tego jest podlegające rządowi ABW. Jednak brak skuteczności departamentu ekonomicznego jest wręcz przysłowiowy i wbrew propagandzie obecnej władzy nic się w tej materii nie zmieniło. 

Aby rozwiązać problem płynności finansowej kopalń warto zwrócić się w tym kierunku i zapytać, dlaczego śledztwa w sprawach węglowych trwają latami a na dni przed przesłuchaniem kluczowych świadków znajduje się ich powieszonych? Dlaczego wolimy eksportować kapitał na Syberię kupując tamtejszy węgiel, zamiast zasilać ekonomiczny krwiobieg Śląska pieniędzmi, które są wydawane w lokalnych sklepach i częściowo wracają do budżetu w postaci podatków? Lepiej zamiast tego wypłacać zasiłki bezrobotnym i faktycznie likwidować całe miasta zbudowane wokół złóż? Są jednak "plusy" tej sytuacji - rząd Mateusza Morawieckiego i decydent Jarosław Kaczyński zaliczają się do wąskiego i elitarnego grona europejskich polityków niekrytykowanych przez Władimira Putina... I poza Wiktorem Orbanem tylko jego krytyki zdołano się ustrzec.

Absolutnie nie należy zamykać kopalń, tylko posprzątać sprawy wokół górnictwa, ograniczyć import węgla syberyjskiego sprzedawanego w dumpingowych cenach (podsłuchowa afera "kelnerów" działających z inspiracji jednego z głównych importerów była niestety przepustką prawicy do władzy, stąd dyskretny sentyment do wiatru ze wschodu), a następnie pozwolić Śląskowi nadal pełnić rolę największego płatnika do budżetu Polski. Gwarantuję, że i górnikom będzie się wtedy lepiej żyło i w budżecie będzie więcej pieniędzy.

 

Kazimierz Turaliński

28 lipca 2020 r.

 

Komentarze Kazimierza Turalińskiego

Komentarze do aktualnych wydarzeń politycznych, głośnych lub przemilczanych przestępstw oraz zmian w prawie i gospodarce. Zabarwione światopoglądowo ale niezwiązane trwale z żadną partią polityczną, nielojalne nikomu ani niczemu za wyjątkiem sumienia.

LOBBY PEDOFILSKIE, czyli jak PODBITO BANDYCKIE POGRANICZE

Nie, to wcale nie jest opowieść gangsterska. By być lepszym od konkurencji w świecie przestępczym trzeba być gorszym... a tę przewagę na Podkarpaciu zdobyto dostarczając dobrze ulokowanym w strukturach władzy "koneserom" bardzo młode dziewczęta, głównie Rosjanki i Ukrainki. Miały 13-14 lat, czasem mniej.

Czytaj więcej...

PATRYK VEGA - nieświadomie promuje kłamstwa pedofilów?

Informacje o ekranizacji przez Patryka Vegę "afery podkarpackiej" spotkały się z ekscytacją mediów i kinomaniaków... Sęk w tym, że ze słów reżysera wynika, że dał się komuś perfidnie oszukać.

Patryk, znamy się już niemal 10 lat. Miesiącami spotykaliśmy się gdy powstawały "Służby specjalne", film i serial których byłem niejawnym konsultantem. Prezentowałeś w nich w dużej części sprawy zbrodni i afer gospodarczych, które ja ujawniałem w prawdziwym świecie. Poznałem Cię na tyle dobrze, by wiedzieć jak idealistycznie byłeś wtedy nastawiony do ujawniania trudnej prawdy, także kosztem pieniędzy czy poklasku publiczności. Dlatego dziś pozwolę sobie wywołać Cię do tablicy i zapytać o Podkarpacie.

Czytaj więcej...

STACHOWIAK - prawda o tym kto zabił a kto krył zbrodnię

Śmierć Igora Stachowiaka nie była przypadkowa, była od początku zaplanowanym zabójstwem. Policjanci działali tak jak milicyjni mordercy Grzegorza Przemyka, syna antykomunistycznej poetki, mieli identyczne „plecy” i byli pewni swojej bezkarności. Do zbrodni przygotowali się dobrze, wymówką do zatrzymania ofiary miały być poszukiwania kogoś podobnego. Dlatego już w czasie interwencji na wrocławskim rynku, gdzie ofiara została „upolowana”, brutalnie zakuwano w kajdanki osoby, które nagrywały działania policjantów, choć nagrywanie takie jest w pełni legalne. Policjanci korzystając z monitoringu miejskiego wyłapywali osoby mogące dysponować nagraniem z ich interwencji. Jeden z zatrzymanych twierdził, że został przez policjantów już na komisariacie pobity.

Czytaj więcej...

Księża pośredniczyli między braćmi Kaczyńskimi i gangsterami, a Edward Mazur stał na drodze spółce SREBRNA

Bracia Kaczyńscy nie byli wierzący, nawet w czasach najczarniejszej komuny trudno było ich spotkać na patriotycznych nabożeństwach. Wszystko zmieniło się nagle, na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Jarosław Kaczyński stał się człowiekiem Kościoła i zagospodarował katolicką niszę na polskiej scenie politycznej. Nie było to nawrócenie, lecz pragmatyzm.

Czytaj więcej...

Demokracja, czyli dyktatura smutnych klaunów

Nie jestem zwolennikiem demokracji, dlatego też nie należałem i nie będę należał do jej „obrońców”. To zły ustrój. Nie premiuje najlepszych, tylko przeciętniaków, a na nich nie zbudujemy przecież najlepszego państwa. Widzieliście kiedyś odnoszącą sukcesy światową korporację zarządzaną przeciętnie? Ja też nie. W demokracji nie ma miejsca dla Steve’a Jobsa ani Billa Gatesa, tam pierwsze skrzypce gra Zbigniew spod warzywniaka.

Czytaj więcej...

Amber Gold, raport cz. 1 - żadne pieniądze nie zginęły!

Zostaliście oszukani w sprawie Amber Gold. Praktycznie wszystko co mogliście o niej przeczytać to kłamstwa, plotki lub nielojalne skróty myślowe. Nie trzeba szukać żadnych pieniędzy, doskonale wiadomo gdzie one są. Kluczem do prawdy pozostaje struktura wydatków. Matematyki nie można oszukać, dlatego dopiero ona ujawnia nam prawdę o rzekomo największej aferze finansowej ostatnich dekad, która jest aferą, ale nie kryminalną tylko polityczno-medialną.

Czytaj więcej...

MAFIA AUTOSTRADOWA - wyrok potwierdził wyniki mojego śledztwa

Prawomocny wyrok karny Sądu Okręgowego w Warszawie potwierdził rzetelność i trafność wniosków przygotowanych przeze mnie w latach 2012-2014 raportów dotyczących procederu zorganizowanych oszustw przy budowie autostrad, czego beneficjentem były czołowe spółki giełdowe. To efekt paru lat mojej ciężkiej pracy w interesie małżeństwa Sz. - choć oczywiście, nie usłyszałem za to słowa "dziękuję", a wręcz przeciwnie...

Czytaj więcej...

Faszyści, czyli czy jesteś skończonym idiotą?

W Polsce jest faszyzm - to już wiadomo niemal powszechnie w całej Unii Europejskiej i poza jej granicami. W końcu pojawiają się już takie niepodważalne źródła jak np. wypunktowane podobno przez United States Holocaust Memorial Museum wczesne oznaki wprowadzania ustroju faszystowskiego, wypisz wymaluj pasujące do sytuacji nad Wisłą. Tylko mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że przygotował je imbecyl a powielają osoby z bardzo mocno ograniczoną wiedzą...

Czytaj więcej...

Bogucki – 25 lat więzienia bez dowodów winy

Czy Ryszard Bogucki jest niewinny? Nie ma to dla mnie żadnego znaczenia. Istotne jest to, czy sąd skazując go za zabójstwo Pershinga miał ku temu dostateczne podstawy (dowody). Według mnie nie miał.

Ryszard Bogucki był oskarżony o zabójstwo gen. Marka Papały, wcześniej usiłowano mu przypisać likwidację Zbigniewa Szczepaniaka pseud. Simon – rezydenta grupy pruszkowskiej na Śląsk, a ostatecznie skazano go za oddanie śmiertelnych strzałów do legendarnego lidera ożarowskiej przestępczości zorganizowanej – Andrzeja Kolikowskiego pseud. Pershing.

Czytaj więcej...

Miliarderzy, Floryda, LGBT, kosmetyczki... sprawa śmierci Magdaleny Żuk

Szefowa zmarłej w Egipcie Magdaleny Żuk nie jest tylko skromną kosmetyczką. Inwestycje jej rodziny mogą imponować, podobnie jak krąg kontrahentów. Do tego panieńskie nazwisko Magdaleny Ż. - D. - wzbudza wielki respekt, jej ojciec cieszy się wielkim szacunkiem regionalnych prokuratorów, sędziów i adwokatów.

Czytaj więcej...

Kult, satanizm, czy seryjny morderca młodych kobiet?

Po przestępczości zorganizowanej i terroryzmie islamskim istotne zagrożenie dla współczesnych demokratycznych społeczeństw stanowić zaczynają kulty i sekty religijne, w tym kult szatana. Często marginalizujemy potencjalny motyw zabójcy doszukując się w nim logiki na miarę własnego umysłu, a to wielki błąd merytoryczny. Kto z nas może zrozumieć tok myślenia np. pedofila lub nekrofila? Kto więc zrozumie mordercę pragnącego przypodobać się upadłemu aniołowi?

Czytaj więcej...

Czego prócz KETAMINY nie wykaże sekcja M. Żuk?

Wielu Polaków obawia się, czy wykonana po około trzech tygodniach od śmierci Magdaleny Żuk ponowna sekcja zwłok przyniesie pewne i wiarygodne odpowiedzi na pytania w jaki sposób doszło do jej śmierci oraz czy przyczyniły się do tego osoby trzecie. Odpowiedź brzmi – prawdopodobnie nie. I to wcale nie z powodu upływu wielu dni od daty zgonu ani wcześniejszego otwarcia zwłok w Egipcie.

Czytaj więcej...

Wydawnictwo Artefakt.edu.pl

Kontakt w sprawie wydawnictw książkowych:

  Wydawnictwo prawno-ekonomiczne
  ARTEFAKT.edu.pl sp. z o.o.

adres e-mail: biuro@artefakt.edu.pl

tel. kom. 537-271-291
tel.(22) 270-10-75
fax (22) 257-82-32

adres korespondencyjny:
Al. Jerozolimskie 85 lok. 21
02-001 Warszawa

Kancelaria TALIONIS

Kontakt w sprawie usług prawno-ekonomicznych:

  Kancelaria TALIONIS

adres e-mail: biuro@kancelariatalionis.pl

tel. (32) 431 07 43
fax (32) 431 07 47

adres biura:
ul. Sądowa 7
41-605 Świętochłowice

adres korespondencyjny i rejestrowy:
ul. Św. Jana 11/4
40-012 Katowice

Słowo do klientów

Podobno zawsze wybierać trzeba mniejsze zło, a większe… zachowywać na czarną godzinę. Ja uważam, że z każdej sytuacji jest dobre wyjście, sęk tylko w tym, by szukając do niego drogi nie zabłądzić jeszcze bardziej. Jeśli masz kłopot i nie znajdziesz jego rozwiązania w moich publikacjach – napisz. Spróbuję Ci pomóc w jego rozwiązaniu lub zminimalizuję jego skutki. Wraz z moimi współpracownikami - głównie byłymi funkcjonariuszami służb państwowych - zapewnić mogę profesjonalną obsługę problemów z zakresu bezpieczeństwa biznesu, nie wykluczając spraw związanych z przestępczością zorganizowaną lub międzynarodową, czy wykrywaniem sprawców poważnych zbrodni - w tym zabójstw.

Kazimierz Turaliński

 
Więcej na poruszone tematy przeczytać możesz w książkach autorstwa Kazimierza Turalińskiego dostępnych w Wydawnictwie Prawno-Ekonomicznym Artefakt.edu.pl:

 

x