Raporty

RAPORT - nieprawidłowości przy udzielaniu czołowym spółkom giełdowym zamówień publicznych na budowę autostrad (GDDKiA)

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W toku realizacji sprawy dot. nieprawidłowości przy budowie polskich autostrad ujawnione zostały informacje w pełni usprawiedliwiające przekazanie zebranych dowodów do Komisji Europejskiej oraz unijnego biura ds. zwalczania korupcji OLAF.

Pierwszym czynnikiem pozostała wykryta w toku analizy transakcji dokonywanych pomiędzy GDDKiA a generalnymi wykonawcami autostrad (głównie spółkami giełdowymi) prawidłowość w zakresie drastycznego zaniżania ofert cenowych wykonawców. Faktycznie stosując ceny dumpingowe przetargi na budowę wygrywają oferty zaniżone o 30% lub 50% w stosunku do kosztorysów prac, w związku z czym kontrakt taki nie może skutkować uzyskaniem zysków, a generować może jedynie liczone w setkach milionów zł straty. Pomimo tego wiodące spółki giełdowe odnoszą na ich realizacji znaczne zyski, stosując metodę "oszustw w białych rękawiczkach" w postaci stosowania łańcuchów podwykonawców. Powołane na potrzeby inwestycji spółki-krzaki rejestrowane na "słupów" po zakończeniu robót budowlanych popadają w kontrolowany konflikt z generalnym wykonawcą (spółką giełdową), przez co stają się niewypłacalne i nie regulują faktur VAT od własnych podwykonawców. Większość uzyskanych od GDDKiA pieniędzy pozostaje w kasie podmiotu oferującego dumpingową cenę wykonania.

Drugi aspekt nieprawidłowości to zaangażowanie w kontrowersyjne transakcje znajomych i krewnych m.in. byłych premierów Polski oraz byłego ministra infrastruktury, a także urzędników państwowych szczebla lokalnego. W wyniku działań osób powiązanych ze strukturami politycznymi zyski na budowie autostrad odnoszą niemal jedynie przedsiębiorcy uwikłani we wskazane zależności. Jednocześnie w projekt budowy autostrad zaangażowane zostały osoby przed dekadą skazane w związku z działalnością w ramach zorganizowanych struktur przestępczych, co zbiegło się ze śmiercią już 3 prezesów spółek budowlanych, pobiciami oraz zastraszaniem świadków oszustw i defraudacji. Okoliczności te są ignorowane przez obecnego premiera Donalda Tuska i ministra Sławomira Nowaka.

Poniżej zamieszczony został skan polskojęzycznej i francuskojęzycznej wersji raportu przesłanego do Komisji Europejskiej oraz do OLAF, a także pozostawione bez odpowiedzi pismo informujące GDDKiA o metodyce "oszustwa w białych rękawiczkach", czyli uszczuplania wynagrodzenia należnego podwykonawcom budującym polskie autostrady.

 

Raport (j. polski)

 

 

Raport - wprowadzenie

Raport - strona nr 2

Raport - strona nr 3

Raport - strona nr 4

Raport - strona nr 5

Raport - strona nr 6

Raport - strona nr 7

Raport - strona nr 8

Raport - strona nr 9

 

Raport (j. francuski)

Raport - wprowadzenie

Raport - strona nr 2

Raport - strona nr 3

Raport - strona nr 4

 

 

Raport - strona nr 5

Raport - strona nr 6

Raport - strona nr 7

 

 

Raport - strona nr 8

Raport - strona nr 9

Raport - strona nr 10

 

Pismo do GDDKiA

Pismo do GDDKiA oraz do generalnego wykonawcy strona nr 1

Pismo do GDDKiA oraz do generalnego wykonawcy strona nr 2

Pismo do GDDKiA oraz do generalnego wykonawcy strona nr 3

Pismo do GDDKiA oraz do generalnego wykonawcy strona nr 4

 

Wydawnictwo Artefakt.edu.pl

Kontakt w sprawie wydawnictw książkowych:

  Wydawnictwo prawno-ekonomiczne
  ARTEFAKT.edu.pl sp. z o.o.

adres e-mail: biuro@artefakt.edu.pl

tel. kom. 537-271-291
tel.(22) 270-10-75
fax (22) 257-82-32

adres korespondencyjny:
Al. Jerozolimskie 85 lok. 21
02-001 Warszawa

Kancelaria TALIONIS

Kontakt w sprawie usług prawno-ekonomicznych:

  Kancelaria TALIONIS

adres e-mail: biuro@kancelariatalionis.pl

tel. (32) 431 07 43
fax (32) 431 07 47

adres biura:
ul. Sądowa 7
41-605 Świętochłowice

adres korespondencyjny i rejestrowy:
ul. Św. Jana 11/4
40-012 Katowice

Słowo do klientów

Podobno zawsze wybierać trzeba mniejsze zło, a większe… zachowywać na czarną godzinę. Ja uważam, że z każdej sytuacji jest dobre wyjście, sęk tylko w tym, by szukając do niego drogi nie zabłądzić jeszcze bardziej. Jeśli masz kłopot i nie znajdziesz jego rozwiązania w moich publikacjach – napisz. Spróbuję Ci pomóc w jego rozwiązaniu lub zminimalizuję jego skutki. Wraz z moimi współpracownikami - głównie byłymi funkcjonariuszami służb państwowych - zapewnić mogę profesjonalną obsługę problemów z zakresu bezpieczeństwa biznesu, nie wykluczając spraw związanych z przestępczością zorganizowaną lub międzynarodową, czy wykrywaniem sprawców poważnych zbrodni - w tym zabójstw.

Kazimierz Turaliński

 


 

Skorzystaj z profesjonalnych usług prawniczych Kancelarii TALIONIS:

 

x