Raporty

Zabójstwo Marka Stróżyka - agenta kontrwywiadu PRL i Służby Bezpieczeństwa

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

22 lipca 1989 roku zamordowany został poprzez upozorowanie samobójczego powieszenia Marek Stróżyk (pseudonim Broker) - wieloletni agent wojskowego kontrwywiadu PRL i Służby Bezpieczeństwa, odpowiadający za inwigilację zakładowej "Solidarności", a wcześniej za działalność wywiadowczą na terytorium Niemiec.

W zakresie jego obowiązków znajdowało się pozyskiwanie informacji na temat tamtejszych obiektów wojskowych. W wyniku zmian ustrojowych zmianie uległy także priorytety funkcjonowania peerelowskich służb specjalnych. Rozpoczęto eliminację, a raczej "karano", znienawidzonych opozycjonistów oraz uciszano świadków i wspólników dawnych zbrodni. Wkrótce po historycznych wyborach na Sejm Kontraktowy doszło w Polsce do serii zabójstw osób nie tylko powiązanych z demokratyczną opozycją i kościołem katolickim, ale też prowadzących na rzecz Ojczyzny międzynarodową działalność szpiegowską.

Niektórzy ginęli od kul, innych topiono lub bito na śmierć pozorując obrażenia ciała właściwe dla wypadków. 22 lipca 1989 roku zgładzono matkę mecenasa Piesiewicza, prowadzącego z ramienia opozycji sprawę zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki. Aniela Piesiewicz została bestialsko zakatowana w sposób identyczny jak kapelan Solidarności. Sprawcy pozostali nieznani. Tego samego poranka odnaleziono ciało Marka Stróżyka - skrępowane i powieszone na dwóch kablach. W chwilę później, na krótko przed przybyciem karetki pogotowia, zwłoki leżały już odcięte na podłodze, a jeden z kabli zaginął. Lekarz pogotowia stwierdził plamy opadowe nie na dłoniach i nogach, lecz na pośladkach i lędźwiach, co wykluczało rzekome wielogodzinne wiszenie zwłok. Pomimo jednoznacznych dowodów wskazujących na udział osób trzecich w zdarzeniu sprawę zakwalifikowano jako samobójstwo. W tym celu jeden z milicjantów sfałszował nawet protokół przesłuchania kluczowego świadka, tak by zeznanie potwierdzało przyjętą z góry tezę. Nie przeprowadzono zaleconej przez lekarza pogotowia sądowo-lekarskiej sekcji zwłok, a wszelkie dowody (dokumentacja fotograficzna, drugi kabel, pętla wisielcza, protokoły) kolejno ginęły z komendy. Główny świadek zdarzenia był wielokrotnie zastraszany.

Śmierć Marka Stróżyka poprzedziło aresztowanie i prześladowanie ofiary przez oficerów służb specjalnych. Później, do prowadzenia śledztwa oddelegowano funkcjonariusza SB, z którym ten wielokrotnie się spotykał, najpewniej składając meldunki z działalności zakładowej "Solidarności". Wbrew obszernemu materiałowi dowodowemu i wykazaniu sfałszowania protokołu zeznań kluczowego świadka sprawa została zakwalifikowana jako samobójstwo, a w treści uzasadnienia kończącego śledztwo postanowienia przytaczano... cytaty ze sfałszowanego protokołu. Tropy wiodą do wysokich rangą wrocławskich funkcjonariuszy SB, a także łączą się z aktywnością peerelowskiego wywiadu na terenie Niemiec, Austrii, Belgii i USA.

Zabójstwo Marka Stróżyka w popkulturze:

Na podstawie wydarzeń towarzyszących śmierci Marka Stróżyka powstała część pierwszego odcinka serialu telewizyjnego w reżyserii Patryka Vegi pt. "Służby Specjalne", który obejrzeć można on-line, w serwisie VOD Telewizji Polskiej:

VOD.TVP.pl - Służby Specjalne odc. 1


Aktualne materiały mediów dot. sprawy zabójstwa Marka Stróżyka:

  • Dalszy ciąg reportażu Marcina Bartnickiego (Wirtualna Polska) :

http://wiadomosci.wp.pl/title,Samobojstwo-szpiega-sprzed-23-lat-prokuratura-wraca-do-sprawy,wid,14435364,wiadomosc.html

  • Deutsch Polnische Zeitung REGION nr 2/2012 reportaż o sprawie zabójstwa Marka Stróżyka dla niemieckich czytelników pt. "Der lange Arm der Geheimdienste?" (Długie ręce służb?)
  • Reportaż Marcina Bartnickiego opublikowany przez Wirtualną Polskę (zawiera fragmenty wywiadu z autorem książki pt. Zabić Szpiega Kazimierzem Turalińskim):

http://wiadomosci.wp.pl/kat,36474,title,To-nie-bylo-samobojstwo-Tajemnicza-smierc-szpiega,wid,14291828,wiadomosc.html

  • Reportaż wyemitowany przez TVN24 w programie red. Sekielskiego "Czarno na białym":

http://www.tvn24.pl/-1,1736791,0,1,tajemnicze-samobojstwo-sprzed-lat-powrot-sprawy,wiadomosc.html

  • Artykuł zamieszczony w Nowym Ekranie:

http://kazimierzturalinski.nowyekran.pl/post/54624,zabili-szpiega

  • Książka Kazimierza Turalińskiego pt. Zabić Szpiega, dokumentująca okoliczności śmierci Marka Stróżyka, tło polityczno-historyczne jego działalności, a także zawierająca skany najważniejszych dokumentów i ekspertyz

http://www.empik.com/zabic-szpiega-turalinski-kazimierz,p1045952545,ebook-p

 

Poniżej zamieszczamy treść doniesienia do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa co najmniej korupcji urzędników państwowych (funkcjonariuszy dawnej milicji i obecnej policji) tuszujących okoliczności zabójstwa agenta polskich służb wywiadowczych, a także o prawdopodobnym zaistnieniu przestępstwa infiltracji polskich służb specjalnych przez agentów państwa trzeciego lub grupę przestępczą odpowiedzialną za co najmniej jedną zbrodnię zabójstwa. Dekonspiracja działalności przestępczej funkcjonariuszy SB lub wojskowych służb specjalnych była najpewniej motywem popełnionej na Marku Stróżyku zbrodni.

Doniesienie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie zabójstwa agenta kontrwywiadu Marka Stróżyka i podejrzenia infiltracji przez służby niemieckie polskich służb wywiadowczych (aby otworzyć w oddzielnym oknie poszczególne strony w dużym formacie proszę kliknąć na wybrany obraz lub link):

 

 

ABW bez podjęcia jakichkolwiek czynności sprawdzających odmówiło wyjaśnienia sprawy z powodu ograniczenia swych działań wyłącznie do tematów dotyczących... szpiegostwa i korupcji. Oczywiście uzasadnione podejrzenie tuszowania zabójstwa agenta wywiadu przez prokuratorów i oficerów wywiadu, działających być może na polecenie służb wrogiego państwa nie dotyczy ani korupcji, ani szpiegostwa. Zgodnie jednak z przepisami KPK w przypadku pozyskania informacji o popełnieniu przestępstwa Agencja była zobowiązana przekazać doniesienie dotyczące zabójstwa do właściwej tematycznie prokuratury, jednak z nieznanych przyczyn nawet tego obowiązku nie dopełniła.

 

Szkice powieszonego i odciętego ciała:

 

 

 

 

 


Poniżej systematycznie zamieszczane będą pozostałe dokumenty dowodzące zaistnienia tej zbrodni oraz obrazujące tło polityczne i historyczne zabójstwa.

Przedruk wszelkich opublikowanych materiałów związanych ze sprawą dozwolony pod warunkiem wskazania źródła oraz autora i zachowania kontekstu wypowiedzi. Szersze informacje uzyskać można pod adresem e-mail: poczta (at) turalinski.pl

Wydawnictwo Artefakt.edu.pl

Kontakt w sprawie wydawnictw książkowych:

  Wydawnictwo prawno-ekonomiczne
  ARTEFAKT.edu.pl sp. z o.o.

adres e-mail: biuro@artefakt.edu.pl

tel. kom. 537-271-291
tel.(22) 270-10-75
fax (22) 257-82-32

adres korespondencyjny:
Al. Jerozolimskie 85 lok. 21
02-001 Warszawa

Kancelaria TALIONIS

Kontakt w sprawie usług prawno-ekonomicznych:

  Kancelaria TALIONIS

adres e-mail: biuro@kancelariatalionis.pl

tel. (32) 431 07 43
fax (32) 431 07 47

adres biura:
ul. Sądowa 7
41-605 Świętochłowice

adres korespondencyjny i rejestrowy:
ul. Św. Jana 11/4
40-012 Katowice

Słowo do klientów

Podobno zawsze wybierać trzeba mniejsze zło, a większe… zachowywać na czarną godzinę. Ja uważam, że z każdej sytuacji jest dobre wyjście, sęk tylko w tym, by szukając do niego drogi nie zabłądzić jeszcze bardziej. Jeśli masz kłopot i nie znajdziesz jego rozwiązania w moich publikacjach – napisz. Spróbuję Ci pomóc w jego rozwiązaniu lub zminimalizuję jego skutki. Wraz z moimi współpracownikami - głównie byłymi funkcjonariuszami służb państwowych - zapewnić mogę profesjonalną obsługę problemów z zakresu bezpieczeństwa biznesu, nie wykluczając spraw związanych z przestępczością zorganizowaną lub międzynarodową, czy wykrywaniem sprawców poważnych zbrodni - w tym zabójstw.

Kazimierz Turaliński

 


 

Skorzystaj z profesjonalnych usług prawniczych Kancelarii TALIONIS:

 

x